SMYSLOVÉ VNÍMÁNÍ KOŤÁTKA

04. 12. 2011 | † 20. 02. 2013 | kód autora: 4XI

Maličký čenich vašeho kotěte je zázrakem přírody. Obsahuje přibližně 200 milionů čichových buněk, a tak je jeho čich asi desetkrát lepší než ten váš. Aby kotěti něco opravdu vonělo, musí to být rozpuštěno v tekutině. To je také důvod, proč má v čenichu žlázy, jež vytvářejí vlhkost, a pokud zachytí opravdu intenzivní pach, objeví se jí na něm kapka. Pomocí Jacobsonova orgánu (buněk nacházejících se ve spodní části nosní dutiny, které jsou napojeny přímo na mozek) dokáží identifikovat určité společenské pachy. Pokud se v okolí nachází skutečně zajímavý pach, všimněte si, že kotě nadzvedne horní ret a bude vzduch nasávat s pootevřenou tlamou. Tento orgán se používá výhradně pro detekování společenských pachů, jako například když samice je v estrusu.

Také sluch vašeho kotěte je malým zázrakem. Je schopno zachytit ultrazvukové frekvence, které daleko přesahují naše možnosti. Koťata jsou rovněž velmi schopná při filtrování a oddělování specifických zvuků od mnoha dalších. Zaslechnutí zvuku z dálky je další specialitou, již umožňuje ohebnost a trubkovitý tvar jejich uší. Uši jsou rovněž pochopitelně velice důležité pro rovnováhu a v kombinaci se speciálním reflexem koťatům umožňují otočit se ve vzduchu a téměř vždy přistát na tlapkách.

Vaše kotě má také velice vytříbené chuťové buňky, ale tady nad nimi máme převahu my. Přestože stejně jako my dokáží rozeznat kyselost, slanost a hořkost, nedokáží rozpoznat sladké věci. Jazýček vašeho malého miláčka je velice citlivý na teplotu a nebude mu chutnat potrava, která je příliš studená – pravděpodobně proto, poněvadž jeho divocí předci konzumovali potravu hned po jejím ulovení; tedy v době, kdy byla ještě teplá. Aby tedy bylo skutečně spokojené, podávejte mu potravu mající pokojovou teplotu. 


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.